Peto Reto :)

Bratislava
Slovakia


 
 

České Budějovice - apríl 2011 17.7.2013

Po nesmiernom úspechu predchádzajúceho ročníka sa partia doktorandov z FMV rozhodla opätovne zúčastniť konferencie v Českých Budějoviciach. Vzhľadom na našu rastúcu lenivosť prebiehala cesta tentokrát autami, ktoré sme doplna naložili kuframi, vedomosťami a perspektívou mladého vedeckého kolektívu :D Nakoľko sa nám rok predtým veľmi zapáčil Český Krumlov, celkom zámerne sme sa rozhodli ubytovať sa práve tu, v meste, ktoré je synonymom krásy ("Vole, tady je hezky jak v Krumlově, vole" :D).

Vybraný hotel patril k tým lacnejším, ale prekvapivo sa nachádzal priamo na hlavnom námestí Krumlova a bolo to jedno z najútulnejších miest, v akých sme kedy spali. WiFi bola rýchla, recepční milí a vzdialenosť do hospůdek neveľká, čo hotelu len pridávalo na atraktivite :) Aby sme využili všetky formy pohostinnosti, ktoré človeku Krumlov ponúka, jednu z krčmičiek sme hneď aj úspešne vyskúšali :)

Po noci mierne prebdetej nad bakalárskymi konzultáciami bolo ďalší deň potrebné hneď ráno sa dopraviť na konferenciu, kde sme všetci predniesli svedomito pripravené výskumné články a s pocitom dobre odvedenej práce sme sa opätovne mohli venovať miestnej gastronómii. Po prehliadke Krumlova, exkurzii po zámku a návšteve prekrásnych záhrad sme sa trochu uzimení posadili naspäť do áut a vydali sa na cestu smerom na Slovensko. Zámerom bolo navštíviť zámok Hluboká, vychýrený svojou architektúrou a históriou.

Najväčšou výzvou bolo, podobne ako v našom hlavnom meste, parkovanie :) Nakoniec sa nám podarilo zastať v podhradí, odkiaľ nás ešte čakala takmer 15-minútová cesta smerom na hrad. Tam sme museli hodnú chvíľu čakať na sprievodkyňu, a aj tak bola samotná prehliadka skrátená na polovicu -- išlo totiž o posledný turnus, a tak sme odchádzali tak trochu s dlhým nosom. Zámok bol ale aj napriek tomu veľmi pekný a po ceste domov na našu otcovizeň sa v nás opäť rozhostil príjemný pokoj a nálada plná spomienok na pekne prežité dva dni :)

Viac fotiek v galérii.

Konferencia v Českých Budějoviciach v apríli 2010 3.8.2010

Doktorandská konferencia v Českých Budějoviciach, ktorá sa koná vždy v apríli, sa považuje za jednu z tých lepších v ČR. Preto sme sa spolu s kolegovcami rozhodli nenechať si ujsť túto príležitosť a zúčastniť sa :) Na cestu sme sa vybrali v stredu hneď po Veľkej Noci, 7. apríla. Spolu s Mikim a Peťom sme v Bratislave nasadli na vlak do Brna. Cesta ubiehala bez výraznejších udalostí s výnimkou toho, že nám počas nej začalo poriadne škvŕkať v bruchu. Po príchode do moravskej metropoly sme sa preto rozhodli poobzerať sa po meste a zároveň po nejakej dobrej krčmičke. To, čo sme hľadali, sme našli priamo pod katedrálou. Po kvalitnom "vepřo, knedlo, zelo" zapíjanom tradičným českým nápojom sme sa presunuli naspäť na stanicu, kde sme nastúpili na vlak do Českých Budějovíc.

Keďže išlo o osobák, za cenu cesty do Budějovíc sme dostali aj bezplatnú prehliadku juhočeských dediniek a menších miest. Región je to skutočne malebný, čo dokladovali aj nespočetné množstvá sŕn, zajacov a iných tvorov poskakujúcich v obilí vedľa železničnej trate. Po príchode do Českých Budějovíc sme sa ubytovali a vybrali sa na prieskum mesta, kde sme objavili niekoľko zaujímavých podnikov. Ďalší deň sa k nám ráno pripojil aj Ľubo s Katkou, ktorí prišli na miesto konania autom. Spolu sme absolvovali nabitý deň plný vedeckej tvorivosti a zdieľania nesmierne zaujímavých výsledkov výskumu našich kolegov. Po jeho skončení sme sa zúčastnili na koncerte v miestnom kostolíku a následne sme zakotvili v jednom zo spomínaných podnikov na večeru.

V piatok doobeda sa konala druhá časť konferencie a po nej cesta domov. Išli sme spoločne autom s Katkou a Ľubom a na chvíľu sme sa ešte zastavili v Českom Krumlove, ktorý leží iba niekoľko kilometrov na juh od Budějovíc. Prehliadku mesta sme zakončili pri miestnom hrade, ktorého veža pripomína skôr Rozprávky tisíc a jednej noci ako mesto v strednej Európe. Potom už nasledovala cesta cez Rakúsko naspäť do našej milej Bratislavy. Viac fotiek v galérii.

Uherské Hradiště - február 2010 18.7.2013

Prvá zahraničná vedecká konferencia vo farbách FMV sa uskutočnila v českom meste Uherské Hradište pod patronátom EPI Kunovice. Vyrážalo sa ráno spoločným minibusom spred budovy EUBA. K zaujímavostiam konferencie patrila účasť stredoškolských študentov so svojimi praktickými projektmi, ako aj mierny organizačný chaos, ktorý zavládol po príchode našej početne bohatej delegácie.

Pozitívom bol takmer spisovný jazyk miestneho obyvateľstva, čo bolo vítanou zmenou oproti zážitku, ktorý som mal pár rokov predtým, keď som chodieval učiť angličtinu na Slezskú univerzitu do Karvinej. Na sever Sliezska sa chodilo vždy na tri dni uprostred týždňa - pri prvej ceste ma po prechode českých hraníc upútal zaujímavý spôsob reči pristúpivších spolucestujúcich. Išlo o niečo medzi češtinou a poľštinou, ale aj keď obom jazykom človek v zásade bez problémov rozumie, ich zmes bola pre mňa absolútne nepochopiteľná. Postupne vyšlo najavo, že ide o miestny severosliezsky dialekt nazvaný jednoducho "ponašimu" (inak, podľa mňa krásny a poetický názov pre jazyk). Druhým prekvapením bolo, že ním nehovorili iba staršie ročníky, ale aj celkom mladí ľudia (dôkazom boli dvaja stredoškoláci, ktorým vo vlaku nebolo rozumieť ani slovo) :) V tomto išlo o situáciu podobnú našej záhoráčtine, kde nás na jednej stanovačke partia mladých deviatakov tiež prekvapila výrokmi typu "Francku, cos to zedeu?" :D

Každopádne, konferencia prebiehala podľa plánu a po dobre vykonanej celodennej práci sa naša skupinka zastavila v centre mesta, kde si doplnila zásoby výborných moravských vín pre potreby domácej spotreby a vydala sa na spiatočnú cestu :)


nick:
predmet:
kód:
komentár    
Dnes je štvrtok, 22.02.2024,
meniny má EtelaČeská republika


Matúš v Afrike

Katka D. v Kolumbii
Katka K. v Kolumbii
Meňa v Kolumbii
Vafka v Kolumbii
Vladka v Kolumbii

Andy v Indii
Cibuľka v Rusku
Deny v Litve
Didi v Afrike
Edo v Rusku
Eldžej v Rumunsku
Georgo v Austrálii
Hanka v Taliansku
Hausi v Ghane
Ifco v Ekvadore
Jaano v GB
Janie v Pakistane
Janka cestuje
JuanMi v Keni
Johny v Indii
Katka na bicykli
Klepo v Pakistane
Lucka v Burundi
Lukáš okolo sveta
Lukáš okolo sveta - FB
Luki v Austrálii
Matúš v Rusku
Mirka v Burkine Faso
Mišo v Nottinghame
Muďo v Turecku
Nataš v Indii
Neli vo Francúzsku
Peťa v Kirgizstane
Peťo v Abu Dhabi
Piťu(on) v Arménsku
Piťu(ona) v Malajzii
Pivet v Rumunsku
Ploči v Amsterdame
Saška v Paríži
Šyška v Blave
Vaco v Brazílii

Ademide's Blog
Alešov Blog
Botlošov Blog
Braňov Blog
Brankov Blog
Charlieho Blog
Cuteeho Blog
Desmond's Blog
Eunice's Blog
Gitkin a Misov Blog
Chlapci z Turca
Inkin Blog
Jakubov Blog
Jakubov Ch Blog
Janiein Blog
Jirkov Blog
Jonyiiho Blog
Johnyho Blog
Joseph's Blog
Jožkov Blog
Katkin Blog
KB's Blog
Keith's Blog
Kubov Blog
Kukhanya's Blog
Lea's Blog
Lipihio Blog
Lukášov Blog
Lukiho Blog
Lulin Blog
Marekov Blog
Martinov Blog
Matúšov Blog
Matúšov H. Blog
Medžikov Blog
Miňov Blog
Mirov Blog
Michalov Blog
Miškov Blog
Mišov Blog
Morkin Blog
Murov Blog
Osadee's Blog
Osadee's Music Blog
Pecositin Blog
Pepin Blog
Peťkin Blog
Peťanov Blog
Peťov Blog
Radov Blog
Robiho Blog
Smolov Blog
Soala´s Blog
Stanleyho Blog
Šmogrin Blog
Tiborov Blog
Tomášov Blog
Tomášov B. Blog
Tomi´s Blog
Valery´s Blog
Vladov Blog
Wyckliffe's Blog

Adamov Blog
Alexov Blog
Braňov Blog
Danov Blog
Dominikov Blog
Ethanov Blog
Ferov Blog
Janciho Blog
Janov Blog
Lacov Blog
Marekov Blog
Markov Blog
Martinov Blog
Mirov Blog
Olegov Blog
Ondrejov Blog
Oskarov Blog
QL Forum Blog
Romanov Blog
Samov Blog
Sebastiánov Blog
Števov Blog
Thomasov Blog
Tomášov Blog
Tonyho Blog
Zoliho Blog

Drogy Blog
Janettin Blog
Jozefov Blog
Ľubomírin Blog
Marekov Blog
Máriin Blog
Vladov Blog