Peto Reto :)

Bratislava
Slovakia


 
 

Dušičkový výjazd do Belehradu 1.-2.11.2013

Čo produktívneho sa dá spraviť s voľným piatkom na Dušičky? Predsa ísť na výlet do Belehradu :D

S kolegom Rišom sme sa rozhodli využiť voľný piatok a navštíviť bývalú metropolu celej Juhoslávie. Vychádzali sme ráno okolo 8.30, pred nami sme mali okolo 550km. Našťastie sú naši južní susedovia vo výstavbe diaľnic podstatne promptnejší ako my, takže samotná cesta trvala len okolo 4 hodín :)

Prvú zastávku tesne za maďarskými hranicami sme využili na kúpenie miestnej diaľničnej nálepky. Na rozdiel od slovenskej sa nelepí na sklo, stačí, že sa ŠPZ auta zaregistruje do systému, ktorý je automaticky online prístupný na všetkých kontrolných bodoch. Pri tejto príležitosti sa mi podarilo využiť svoje tvoriace sa základy maďarčiny a s milou pani vykšeftovať pár nových maďarských mincí.Jazyk sa mi zišiel aj pri následnej zastávke na juhomaďarskej pumpe, kde nám pomohol objedať :)

Na srbských hraniciach bolo zvláštne zas vidieť colníkov :) Človek si od toho v rámci Schengenu zvláštnym spôsobom odvykne. Kvalita diaľnice sa po opustení EÚ tiež mierne zhoršila, stále to však nebola taká hrôza ako betónové peklo medzi Brnom a Prahou :D Rozdiel však bol viditeľný v jej obsadenosti: okrem nás sa v hociktorom zo smerov len sporadicky objavilo auto, inak bola diaľnica celkom prázdna.

Cesta ubiehala rýchlo. Po maďarských, napospol nepočúvateľných rádiách, v ktorých sa striedali ľudovky, hovorené slovo a koncerty, sa v Srbsku zjavila vynikajúca rádiostanica, takže ani o hudobnú zábavu nebola zrazu núdza. Rýchlo sme sa prešmykli Vojvodinou a nebadane sme vkĺzli do Belehradu. Po chvíľke blúdenia sme našli aj hotel, v ktorom sme vďaka kamarátovi mali dohodnutú celkom priaznivú cenu a hneď sme sa ubytovali.

Keďže bolo už popoludní a nám poriadne škvŕkalo v žalúdkoch, hneď sme si chytili taxík na ulicu Skadarlija, preslávenú svojimi hostincami podávajúcimi typickú srbskú kuchyňu. Usadili sme sa na terase, keďže aj napriek novembru teplota prekonala 20°C a slnko spolu so zakvitnutými muškátmi dotváralo ideálne, takmer letné obedné kulisy. Objednaná pljeskavica (mleté mäso s hranolkami) a mućkalica (kusy mäsa na paradajkovom základe) boli vynikajúce, objednaná bagetka výborne vypečená a kajmak (mliečny výrobok na štýl hustej zrazenej smotany) voňavý :)

Po obede sme sa vybrali odhaľovať krásy mesta. Prešli sme si hlavné turistické destinácie: budovu bývalého juhoslovanského národného zhromaždenia, park s pevnosťou, miestnu katedrálu, Námestie republiky a pešie zóny. Narastajúcu únavu sme kompenzovali zastávkami v kaviarničkách a konzumáciou rôznych miestnych sladkostí, cheesecake nevynímajúc :)

Večer sme sa potom vybrali do jedného z miestnych klubov, následne sme sa pokúsili nájsť ďalší, ktorý nám bol špeciálne odporúčaný (akurát v ten deň bol zavretý), a tak sme skončili v jednom neďaleko hlavného námestia. Aj napriek výbornej povesti belehradského nočného života tam však bola celkom nuda a obsadenosť tiež nevykazovala priveľké rastové tendencie. Keď únava dosiahla kritický stupeň, rozhodli sme sa vrátiť naspäť na hotel a získať aspoň trochu spánku.

Na ďalší deň sme vstávali už okolo 7.00 (na Rišovu veľkú radosť), keďže ja som potreboval byť popoludní v Bratislava. Po geniálnych raňajkách (takmer všetko predstaviteľné od výmyslu sveta) a check-oute sme ešte zavítali do miestneho nákupného strediska (otvárali o 9.00), kde sme si doplnili zásobu kajmaku, pršutu a všelijakých iných miestnych dobrôt :) Mne sa podarilo na pošte kúpiť pár známok do zbierky a následne nám už nič nebránilo v ceste naspäť na Slovensko. Tá, opäť až na menšie blúdenie v Belehrade, prebiehala veľmi hladko. Pri prechode schengenských hraníc sme sa napríklad dozvedeli, že maximálne množstvo cigariet na osobu pri prechode po zemi sa rovná dvom krabičkám (na rozdiel od cesty lietadlom, kedy ide až o 2 kartóny).

Maďarskom sme opäť prekĺzli viac než hladko a po príchode do Bratislavy sme akurát zhodnotili, že nabudúce si treba na Belehrad vyhradiť viac než len jeden deň -- a to hlavne pri takom vydarenom počasí :)


nick:
predmet:
kód:
komentár    
Dnes je štvrtok, 22.02.2024,
meniny má EtelaSrbsko
Odkazy:
Srbsko
SVE
Belehrad


Matúš v Afrike

Katka D. v Kolumbii
Katka K. v Kolumbii
Meňa v Kolumbii
Vafka v Kolumbii
Vladka v Kolumbii

Andy v Indii
Cibuľka v Rusku
Deny v Litve
Didi v Afrike
Edo v Rusku
Eldžej v Rumunsku
Georgo v Austrálii
Hanka v Taliansku
Hausi v Ghane
Ifco v Ekvadore
Jaano v GB
Janie v Pakistane
Janka cestuje
JuanMi v Keni
Johny v Indii
Katka na bicykli
Klepo v Pakistane
Lucka v Burundi
Lukáš okolo sveta
Lukáš okolo sveta - FB
Luki v Austrálii
Matúš v Rusku
Mirka v Burkine Faso
Mišo v Nottinghame
Muďo v Turecku
Nataš v Indii
Neli vo Francúzsku
Peťa v Kirgizstane
Peťo v Abu Dhabi
Piťu(on) v Arménsku
Piťu(ona) v Malajzii
Pivet v Rumunsku
Ploči v Amsterdame
Saška v Paríži
Šyška v Blave
Vaco v Brazílii

Ademide's Blog
Alešov Blog
Botlošov Blog
Braňov Blog
Brankov Blog
Charlieho Blog
Cuteeho Blog
Desmond's Blog
Eunice's Blog
Gitkin a Misov Blog
Chlapci z Turca
Inkin Blog
Jakubov Blog
Jakubov Ch Blog
Janiein Blog
Jirkov Blog
Jonyiiho Blog
Johnyho Blog
Joseph's Blog
Jožkov Blog
Katkin Blog
KB's Blog
Keith's Blog
Kubov Blog
Kukhanya's Blog
Lea's Blog
Lipihio Blog
Lukášov Blog
Lukiho Blog
Lulin Blog
Marekov Blog
Martinov Blog
Matúšov Blog
Matúšov H. Blog
Medžikov Blog
Miňov Blog
Mirov Blog
Michalov Blog
Miškov Blog
Mišov Blog
Morkin Blog
Murov Blog
Osadee's Blog
Osadee's Music Blog
Pecositin Blog
Pepin Blog
Peťkin Blog
Peťanov Blog
Peťov Blog
Radov Blog
Robiho Blog
Smolov Blog
Soala´s Blog
Stanleyho Blog
Šmogrin Blog
Tiborov Blog
Tomášov Blog
Tomášov B. Blog
Tomi´s Blog
Valery´s Blog
Vladov Blog
Wyckliffe's Blog

Adamov Blog
Alexov Blog
Braňov Blog
Danov Blog
Dominikov Blog
Ethanov Blog
Ferov Blog
Janciho Blog
Janov Blog
Lacov Blog
Marekov Blog
Markov Blog
Martinov Blog
Mirov Blog
Olegov Blog
Ondrejov Blog
Oskarov Blog
QL Forum Blog
Romanov Blog
Samov Blog
Sebastiánov Blog
Števov Blog
Thomasov Blog
Tomášov Blog
Tonyho Blog
Zoliho Blog

Drogy Blog
Janettin Blog
Jozefov Blog
Ľubomírin Blog
Marekov Blog
Máriin Blog
Vladov Blog