Peto Reto :)

Bratislava
Slovakia


 
 

Návšteva Halle, Lipska a Drážďan - júl 2011 6.8.2011

Keď mi v strede júna zavolal Martin, a navrhol niekoľkodňový výlet do Nemecka, bez veľkých okolkov som súhlasil. Nemecku som dovtedy venoval len jednu návštevu a okrem toho človeku nikdy nepadne zle trošku si precvičiť novogermánsky dialekt, v ktorom sa chystá o pár mesiacov neskôr učiť voliteľný predmet :) Účelom výletu bol hlavne pracovný pohovor, ktorý mal Martin absolvovať v Halle, kam sa od septembra chystá na rok študovať. V duchu hesla spojiť príjemné s užitočným sa však rozhodol využiť čas a ďalekú cestu a okrem (pomerne nezaujímavého) Halle navštíviť aj (omnoho zaujímavejšie) Lipsko a Drážďany.

Na cestu sme sa nakoniec vydali traja: pridala sa aj Martinova kamarátka Janka. Pôvodný plán bol ísť vlakom, ale vzhľadom na to, že sme boli traja, ako aj na cenu lístkov na nemeckej železnici sme sa nakoniec rozhodli ísť autom, ktoré Martin aj zohnal :) Z Bratislavy sme vyrazili v nedeľu, 3. júla, niečo po 8.00 ráno. Aj keď sme najskôr chceli vyrážať už v sobotu, práve mi prerábali na byte balkón, takže voľba nakoniec padla na nedeľu. Prvou výzvou na našej ceste bolo nájsť české diaľničné nálepky. Všetky benzínky v meste, na ktorých sme sa cestou zastavili, boli vypredané a diaľničnú známku sme našli až na poslednom čerpadle pred hranicou. Zaujímavé bolo, že na mňa padla voľba ako na šoféra, čo bolo vzhľadom na moje nie príliš časté používanie motorových vozidiel, pomerne nezvyklé a prekvapivé. V každom prípade blahoželám dotyčným k odvahe :D

Tak sa stalo, že som pred hranicou asi prvýkrát tankoval. Cesta ďalej prebiehala bez zaujímavejších príhod. Povesť českej diaľnice spájajúcej slovenskú hranicu s Prahou sme všetci poznali, ale zažiť ju na vlastnej koži bola predsa len
Problém nastal okolo Ústí nad Labem, kde sme aj vďaka zmätočnému značeniu chvíľu blúdili a nakoniec sme sa pustili po nie celkom optimálnej trase. Nechali sme sa totiž zmiasť obchádzkovými tabuľami a následne aj smerovkou na "Cínovec", čo sme si mysleli, že je český názov pre Chemnitz... nebol :) Okrem toho, že sme museli ísť po kľukatých horských cestách, kde nás kvôli dažďu celkom šmýkalo, zastavili nás hneď za hranicou policajti. Už som sa videl, ako platím pokutu, ale policajti boli nadmieru milí a ukázalo sa, že ide len o bežnú kontrolu - pozreli sa do kufra, ale keď sa tam na nich z jednej tašky vysypali jablká a domáce rohlíky, usmiali sa, zistili, že zločinci asi nebudeme a zaželali nám šťastnú cestu. Postupne sme sa teda cez Drážďany dostali až do Halle, kde sme celkom prekvapivo na prvýkrát trafili do hostela, aj s rezervovaným ubytkom.

Po ubytovaní nadišiel čas na prechádzku (celkom vymretým) mestom. Najskôr sme si za obeť vybrali múzeum Beatles, ktoré najviac prekvapilo a potešilo podkrovnou expozíciou. Jej súčasťou bola totiž Wii aj s Beatles karaoke pesničkami. Prvotné nesmelé brnkanie sa časom zmenilo na pomerne odviazané (aj keď neveľmi kvalitné) spevácke výkony a celá atrakcia nás pohltila natoľko, že nás musel prísť vyhodiť až vrátnik :D Pri odchode z múzea sme si uvedomili, že sme celkom hladní, ale našťastie sa nám podarilo nájsť otvorenú taliansku reštauráciu, kde mali pomerne slušné cestoviny za nie celkom likvidačné ceny. Obsluha bola milá a tvárila sa, že fakt hovorí po taliansky - my sme sa jej to rozhodli opätovať a tiež sme sa tvárili, že sa s ním v tomto úžasnom románskom jazyku zhovárame. Samozrejme, pri východe z reštiky sa rozpršalo a kým sme došli naspäť do hostela, boli sme do nitky premočení.

Nasledujúci deň išiel Martin na pohovor a my s Jankou sme sa zatiaľ vybrali do mesta hľadať miesto, kde by sme si mohli kúpiť tzv. Umweltplakette - osvedčenie o emisnej spôsobilosti vozidla, ktoré sa vyžaduje pri vstupe do centra čoraz väčšieho počtu nemeckých miest. Trik je v tom, že zatiaľ čo miestnym stačí na jeho vybavenie len predloženie technického preukazu a smiešny poplatok vo výške asi 5 eur, cudzinci musia vozidlo podrobiť emisnej kontrole, čo je po prvé omnoho časovo náročnejšie a lezie to tiež viac do peňazí. Nakoniec sme sa rozhodli, že tento proces absolvovať nemôžeme, a teda že budeme dúfať, že v Drážďanoch táto plaketa potrebná nebude.

Po tomto úspešnom rozhodnutí sme sa vybrali do múzea čokolády, ktoré sa nachádzalo na opačnom konci mesta, tak sme sa aspoň prešli. Exponáty pokrývali celý proces výroby kávy od pestovania kávovníka, cez mletie bôbov, až po miešanie čokolády a výrobu praliniek... k dispozícii boli samozrejme aj vzorky na ochutnanie a na prvom poschodí ležiaci obchodík, kde sme za výborné ceny bohato nakúpili :)

Z Halle sme sa opäť takmer bez blúdenia prepravili do Lipska, kde bol naším cieľom pamätník Bitky národov (1813 - bitka, ktorá zlomila Napoleónovi väz). Trochu sme sa obávali, či do mesta vôbec budeme môcť vstúpiť, keďže sa nám nepodarilo zohnať tú nešťastnú Umweltplakette, ale nikde po ceste sme nevideli nič, čo by nám to zakazovalo, tak sme s dobrým svedomím zaparkovali pred pamätníkom. Ten postavili v roku 1913 na sté výročie tejto vojenskej operácie. Odhaduje sa, že pri nej zahynulo alebo bolo ranených okolo 120 000 ľudí. Samotný pamätník meria viac než 90 metrov a svojou mohutnosťou je vskutku impozantný. Okrem múzea, ktoré sa nachádza vedľa monumentu, je zaujímavý aj výstup na vrchol jeho veže, a to najskôr výťahom a následne peši po schodoch. Z veže je veľmi dobrý výhľad takmer na celé mesto.

Múzeum ponúkalo to, čo by od podobnej ustanovizne človek očakával: zmenšené makety vojenských operácií, dobové šaty a uniformy, zbrane, muníciu, ale aj bežne používané predmety tej doby. A práve medzi takýmito predmetmi som zrazu objavil kliešte, ktoré som pred niekoľkými rokmi objavil zabudnuté medzi starým haraburdím a ktoré sa mi žiadnym spôsobom nedarilo identifikovať. Teraz už aspoň viem, že sú určené na skracovanie knôtu sviečok :))

Po dokončení prehliadky monumentu sme sa opäť vydali na cestu, tentokrát do poslednej destinácie nemeckého výletu - do Drážďan. Keď však sme opúšťali centrum Lipska, aké bolo naše prekvapenie, keď sme zahliadli dopravnú značku s KONCOM zóny so zákazom vjazdu áut bez Umweltplakette - jej začiatok sme museli niekde pri vjazde do Lipska prehliadnuť - ale ako sa hovorí, kde niet žalobcu :DDD

Po príchode do Drážďan sme sa ubytovali s milom hosteli s názvom Kengaroo. Izba bola priestranná, kuchynka v dobrom stave a dokonca mali v chladničke osobitnú poličku, kde mohli ľudia nechať zvyšné potraviny, aby ich mohli využiť iní turisti, ktorí do hostela prídu po nich... milé :) Večer sme vybehli do miestnej študentskej štvrte - najpôsobivejšie boli farebné domčeky a umelecké uličky plné väčších či menších gýčov spolu s kaviarničkami na najrôznejší spôsob.

Nasledujúce ráno sme sa vydali na objavovanie Drážďan. Zaujímavosťou mesta je fakt, že po druhej svetovej vojne bolo jeho historické centrum prakticky úplne zrovnané so zemou. Zničené pamiatky sa však mesto rozhodlo (najmä po zmene režimu) postupne obnovovať, takže momentálne už opätovne stojí veľká časť historického centra s najvýznamnejšími pamiatkami (historický luteránsky kostol Frauenkirche, katolícka katedrála Hofkirche, židovská synagóga, Semperoper, Zwinger, ...). Prešli sme si Hofkirche, Zwinger a poznávaciu časť výletu zakončil výstup na vrchol Frauenkirche. Zaujímavosťou tohto barokového kostola je, že pri jeho opätovnej stavbe použili zachované časti múrov a kamenných blokov, takže budova získala takmer mozaikovitý výzor: nové časti sú biele, pôvodné tmavosivé. Výstup na vrchol kupoly umožňujú jednak schodiská, jednak chodba vo forme naklonenej roviny, ktorá prebieha po vonkajšej strane klenby kostola. Z vrchu je potom krásny výhľad na celé centrum mesta aj s okolím.

Po absolvovaní povinnej turistickej jazdy sme sa presunuli do modernejšej časti centra, kde sme za výhodné ceny doplnili našu garderóbu, niečo fastfoodové sme zjedli a pomali sa vybrali naspäť do hostela. Večer sme si ešte išli nakúpiť do Billy umiestnenej vo vnútri miestnej železničnej stanice a následne sme si posedeli v jednej z kaviarní so živou jazzovitou hudbou.

Ráno nastal moment balenia a spiatočnej cesty. Tá už prebiehala podstatne hladšie ako cesta smerom tam, okrem podstatne lepšieho počasia sme už neblúdili a za necelých sedem hodín sme boli naspäť v Bratislave :)

Viac fotiek v galérii.


nick:
predmet:
kód:
komentár    
Dnes je pondelok, 04.12.2023,
meniny má Barbora, Babeta, Barbara, BaricaNemecko


Matúš v Afrike

Katka D. v Kolumbii
Katka K. v Kolumbii
Meňa v Kolumbii
Vafka v Kolumbii
Vladka v Kolumbii

Andy v Indii
Cibuľka v Rusku
Deny v Litve
Didi v Afrike
Edo v Rusku
Eldžej v Rumunsku
Georgo v Austrálii
Hanka v Taliansku
Hausi v Ghane
Ifco v Ekvadore
Jaano v GB
Janie v Pakistane
Janka cestuje
JuanMi v Keni
Johny v Indii
Katka na bicykli
Klepo v Pakistane
Lucka v Burundi
Lukáš okolo sveta
Lukáš okolo sveta - FB
Luki v Austrálii
Matúš v Rusku
Mirka v Burkine Faso
Mišo v Nottinghame
Muďo v Turecku
Nataš v Indii
Neli vo Francúzsku
Peťa v Kirgizstane
Peťo v Abu Dhabi
Piťu(on) v Arménsku
Piťu(ona) v Malajzii
Pivet v Rumunsku
Ploči v Amsterdame
Saška v Paríži
Šyška v Blave
Vaco v Brazílii

Ademide's Blog
Alešov Blog
Botlošov Blog
Braňov Blog
Brankov Blog
Charlieho Blog
Cuteeho Blog
Desmond's Blog
Eunice's Blog
Gitkin a Misov Blog
Chlapci z Turca
Inkin Blog
Jakubov Blog
Jakubov Ch Blog
Janiein Blog
Jirkov Blog
Jonyiiho Blog
Johnyho Blog
Joseph's Blog
Jožkov Blog
Katkin Blog
KB's Blog
Keith's Blog
Kubov Blog
Kukhanya's Blog
Lea's Blog
Lipihio Blog
Lukášov Blog
Lukiho Blog
Lulin Blog
Marekov Blog
Martinov Blog
Matúšov Blog
Matúšov H. Blog
Medžikov Blog
Miňov Blog
Mirov Blog
Michalov Blog
Miškov Blog
Mišov Blog
Morkin Blog
Murov Blog
Osadee's Blog
Osadee's Music Blog
Pecositin Blog
Pepin Blog
Peťkin Blog
Peťanov Blog
Peťov Blog
Radov Blog
Robiho Blog
Smolov Blog
Soala´s Blog
Stanleyho Blog
Šmogrin Blog
Tiborov Blog
Tomášov Blog
Tomášov B. Blog
Tomi´s Blog
Valery´s Blog
Vladov Blog
Wyckliffe's Blog

Adamov Blog
Alexov Blog
Braňov Blog
Danov Blog
Dominikov Blog
Ethanov Blog
Ferov Blog
Janciho Blog
Janov Blog
Lacov Blog
Marekov Blog
Markov Blog
Martinov Blog
Mirov Blog
Olegov Blog
Ondrejov Blog
Oskarov Blog
QL Forum Blog
Romanov Blog
Samov Blog
Sebastiánov Blog
Števov Blog
Thomasov Blog
Tomášov Blog
Tonyho Blog
Zoliho Blog

Drogy Blog
Janettin Blog
Jozefov Blog
Ľubomírin Blog
Marekov Blog
Máriin Blog
Vladov Blog